2016-17 Agricultural Education Districts


District 1 (17 Schools)

Auburn

Conestoga

Falls City

Freeman

HTRS

Johnson County Central

Lewiston Consolidated

Nebraska City

Norris

Omaha Bryan

Palmyra

Pawnee City

Plattsmouth

Sterling

Syracuse-Dunbar-Avoca

The Career Academy (Lincoln P.S.)

Waverly


District 2 (14 Schools)

Ashland-Greenwood

Bishop-Neumann

Central

David City

East Butler

Howells-Dodge Consolidated

Humphrey

Lakeview

Leigh-Clarkson

Mead

Newman Grove

Osceola

Schuyler Central

Shelby-Rising City


District 3 (13 Schools)

Arlington

Blair

Cedar Bluffs

Logan View

Lyons-Decatur N.E.

North Bend

Oakland-Craig

Pender

Scribner-Snyder

Stanton

Tekamah-Herman

West Point

Wisner-Pilger


District 4 (14 Schools)

Allen

Bloomfield

Creighton

Crofton

Emerson-Hubbard

Hartington Newcastle

Laurel-Concord-Coleridge

Madison

Norfolk

Osmond

Pierce

Plainview

Randolph

Verdigre


District 5 (14 Schools)

Bruning-Davenport

Centennial

Crete

Diller-Odell

Fairbury

Fillmore Central

Friend

McCool Junction

Milford

Seward

Thayer Central

Tri County

Wilber-Clatonia

York

District 6 (19 Schools)

Adams Central

Alma

Amherst

Blue Hill

Doniphan-Trubmull

Elm Creek

Franklin

Holdrege

Kearney

Lawrence-Nelson

Northwest

Red Cloud

Sandy Creek

Shickley

Silver Lake

Superior

Sutton

Wilcox-Hildreth

Wood River

 

District 7 (12 Schools)

Aurora

Boone Central

Central City

Cross County

Fullerton

Hampton

Heartland

High Plains Schools

Palmer

Riverside

St. Edward

Twin River

District 8 (14 Schools)

Ansley

Arcadia

Central Valley

Centura

Elba

Litchfield

Loup City

Loup County

Ord

Ravenna

Sargent

Shelton

St. Paul

Sumner-Eddyville-Miller

District 9 (17 Schools)

Anselmo-Merna

Arthur County

Broken Bow

Callaway

Gothenburg

Hyannis

Lexington

McPherson County

Mullen

Ogallala

Paxton

Perkins County

Sandhills

South Platte

Sutherland

Thedford

Wallace

District 10 (12 Schools)

Ainsworth

Burwell

Chambers

Elgin

Keya Paha County

O’Neill

Rock County

Stuart

Valentine

West Boyd

West Holt

Wheeler Central

District 11 (14 Schools)

Arapahoe/Holbrook

Bertrand & Loomis (BerMiss)

Cambridge

Chase County (Imperial)

Dundy County-Stratton

Eustis-Farnam

Hayes Center

Hitchcock County

Maywood

McCook

Medicine Valley

Southern Valley

Southwest

Wauneta-Palisade

District 12 (16 Schools)

Alliance

Banner County

Bayard

Bridgeport

Cody-Kilgore

Chadron

Creek Valley

Garden County

Gordon-Rushville

Hemingford

Kimball

Leyton

Minatare

Morrill

Scottsbluff

Sioux County